KONTEK OTOMASYON CEO’SU TOLGA MURAT ÖZDEMİR:

25 YILLIK TECRÜBEMİZ İLE SAĞLAM ADIMLAR ATARAK İLERLİYORUZ”

Kontek Otomasyon Ceo’su Tolga Murat Özdemir gerçekleştirdiğimiz görüşmede: “Geleceği izliyor ve gelecekte oluşabilecek ihtiyaçları öngörerek zamanında gelişme sağlayabiliyoruz. Dinamik kadromuz ve 25 yıllık tecrübemiz ile sağlam adımlar atarak ilerliyoruz”  dedi.

  

 

*Kontek olarak çeyrek asırlık bir tarihten bahsediyoruz. Bu çeyrek asırlık tarihi ve geçirdiğiniz aşamaları anlatır mısınız?

 

Kontek, 1994 yılında Endüstriyel Otomasyon ve Taahhüt Kabiliyetleri ile enerji verimliliği çözümleri (AC Motor Sürücüleri) sunma amacı ile İzmir’de kuruldu. Schneider Elektrik firmasından ayrılan 2 başarılı ortak (Ayhan Şahin ve Tolga Murat Özdemir) tarafından  ekonomik kriz döneminde büyük kararlar ve büyük riskler alınarak kurulan Kontek; riskleri avantajlara çevirerek enerji ve otomasyon sektöründe bugünkü konumunu aldı. Anahtar teslimi endüstriyel tesis elektrik ve otomasyon projeleri gerçekleştiren ve bir Elektrik Mühendisliği firması olarak hizmetlerine devam eden Kontek, uluslararası markaların Türkiye ürün satış pazarındaki tek yetkili bayiliğini alarak otomasyon sektöründeki lider firmalar arasında yer aldı. 2014 yılında tüm otomasyon ve taahhüt tecrübeleri ile Konar Enerji’yi kurarak güneş enerjisi sektöründe faaliyet göstermeye başladı. Güncel PV solar, depolama ve şebeke otomasyon teknolojilerini kullanarak her geçen gün büyüyen Konar Enerji; Endüstride ve Ticari yapılarda, Çatı GES sektöründe kurduğu santraller ile Solar EPC sektöründe önemli başarılara imza attı. Kontek 25.yılında Konar Enerji ile birleşerek Otomasyon, Taahhüt, Enerji verimliliği, Solar EPC ve İşletme bakım gibi 5 ana operasyonel birimi içerisinde barındıran bir ESCO ‘’Enerji Hizmetleri Sağlayan Firma’’ oldu.Kontek sektöründeki gelişmeleri yakından takip ederek daha çok dijitalizasyon arzusu ile geleceğe sağlam adımlar ile ilerlemekte.

 

*Firma olarak şu anda kendinizi sektörün neresinde konumlandırıyorsunuz?

 

Enerji ve otomasyon sektörü her zaman kendini geliştirmek zorunda olan bir sektör. Bu dinamik yapılanma şirketleri hem ayakta tutuyor hem de gençleştiriyor. Yeniliklere açık ve genç yapılanmalar istiyor. Biz bu konuda kendimizi şanslı görüyoruz çünkü dinamik ve gelişmeye açık bir yapıdayız, organiğiz. En önemlisi de müşterilerimizi iyi tanıyoruz. Pazarlama kabiliyetlerimiz ile mühendislik know-how’ımızı birleştirerek kendimizi evirebiliyor, evrimleştiğimiz yapıları müşterilerimize sınırsız hizmet çözümleri olarak sunabiliyoruz.Enerji verimliliği, taahhüt, otomasyon, güneş enerjisi çözümlerini müşterilerimize 360 derece sunabiliyor olmak ayrıca bizi sektörde çok önemli bir konumda tutuyor. 25 yıllık tecrübemiz ve mühendislik becerilerimizin yüksek seviyede olması bizi hep ön plana çıkaran özellikler oluyor. Geleceği izliyor ve gelecekte oluşabilecek ihtiyaçları öngörerek zamanında gelişme sağlayabiliyoruz. Dinamik kadromuz ve 25 yıllık tecrübemiz ile sağlam adımlar atarak ilerliyoruz. 

 

*Kontek Otomasyon ile grup şirketi Konar Enerjinin  birleşmesinden beklentileriniz neler?

 

Neden Birleştik?

Kontek Otomasyon, Endüstriyel otomasyon ve enerji verimliliği konusunda faaliyet gösteren bir elektrik mühendisliği firması. Konar Enerji ise 2012 yılı sonunda %100 Kontek ‘in iştiraki ile kurulmuş, yenilenebilir enerji konusunda faaliyet gösteren, hem yatırımcı kişiliği hem de kurulumcu mühendis kişiliğiyle birlikte kendini güneş enerjisi Fotovoltaik Solar Sektörüne adamış bu sektörde projeler üreten ,yatırımlar yapan yine bir Mühendislik firması. Bu yıl 25. Yılımız ile; gelişen her iki sektöründe birbirine yakınlaşmasıyla birlikte dünyada artık sadece solar değil , ‘’Soların da  Ötesi’’, ‘’Enerji ve Ötesi’’ konseptinde bu iki firmayı birleştirme kararı aldık. 25. Yılımızda bunu yapıyor olmanın bir anlamı var. Artık yeni dönemde aslında her iki sektöründe daha fazla yakınlaşması gerektiğini, yakınlaşacağını bu transformasyonun sektörde de yaşanacağını düşünerekten aslında biz bu birleşmeyi yapıyoruz!

Enerji ve Otomasyonu birleştirdik, Mühendislik tecrübemiz ile harmanladık!

Biz hep enerji sektörünün içinde bir firma olduk. Kontek tarafından bakacak olursak Asenkron motorlarda enerji tasarrufu ve verimliliği konusunda 25 yıllık faaliyet gösteren bir firma iken bunu Otomasyonla birlikte optimizasyon amaçlı da kullandık. 2012 yılından itibaren artık enerji üretiminin de içinde olarak yenilenebilir enerjinin de içinde olarak bunu daha yeni trendlerde alternatif enerji kaynaklarıyla birlikte enerjinin hem üretiminde ve aynı zamanda da tüketirken verimli olarak tüketiminde varolan bir firma olduk.

Dünya yüzünü enerjiye döndü!

 Son zamanlarda özellikle Konar Enerjinin odaklandığı güneş enerjisi oldukça popülarite sağlayan bir sektör. . Sadece Türkiye ‘de değil dünyada da öyle çünkü Paris konferansıyla birlikte 2015 ‘de artık yeni bir dönem açıldı. Dünyada artık gidilecek bir yer olmadığını keşfetti. Müthiş bir global ısınma var ve zamanında Kyoto protokolü ile bir şeylere başlandı ama başta Amerika bunu imzalamadı. Çünkü çok büyük yükümlülük altına giriyordu. Paris konferansıyla birlikte bu daha geniş bir zemine yayıldı ve yüzyılın sonuna kadar global ısınmayı 2 derecede tutmak için bütün ülkeler mutabık kaldı... Türkiye ‘de bunu kabul ediyor. Biz bütün bu gelişmeleri birleştirerek geleceği tasarlayıp kendimize hedefler koyduk. Kontek 25.yılında Konar Enerji ile birleşerek Otomasyon, Taahhüt, Enerji verimliliği, Solar EPC ve İşletme bakım gibi 5 ana operasyonel birimi içerisinde barındıran bir ESCO ‘’Enerji Hizmetleri Sağlayan Firma’’ oldu. Sektöründeki gelişmeleri yakından takip ederek daha çok dijitalizasyon arzusu ile geleceğe sağlam adımlar ile ilerlemekte.

 

*Faaliyet alanlarınız neler?

 

Kontek; Enerji Verimliliği ve Drives bölümü ile; enerji verimliliğini arttırma projeleri takip ederken, Automation ile proses sisteminin izlenmesine ait PLC, HMI, Scada network haberleşme donanım ve yazılım  altyapısını kuruyor, Contracting ile elektrik ve otomasyon taahhüt projelerinde tasarım, tedarik ve projelerde sürdürülebilir enerji tasarrufu çözümlerini yatırımcılarına anahtar teslimi kapsamlarla sunmayı hedeflerken, Konar ile güncel PV, depolama ve şebeke otomasyon teknolojileri ile güneş enerjisi projeleri takip ediyor ve Solargy ile performans arttırıcı çözümler sunarak güneş enerjisi santrallerinde işletme-bakım hizmetleri veriyor.

Enerji ve Otomasyonu üstün mühendislik tecrübeleri ile birleştiren Kontek, yurt içinde ve yurt dışında 5 ana bölümü ile müşterilerine uçtan uca mühendislik çözümleri sunuyor. Sektörel gelişmelere ayak uyduran Kontek, 2020 yılında İsviçre merkezli yurt dışı yapılanması ile Avrupa ve MENA bölgelerinde, sadece Solar Lease projeleri yürütmeyecek, aynı zamanda Solarify ve Enerify adı verdiği yapay zeka alt tabanlı yazılım projeleri ile daha çok dijitalizasyon diyecek!

 

*Firma olarak yurtiçi ve yurtdışında çalıştığınız bölgeler ile ağırlık verdiğiniz sektörler hangileri?

 

Kurulduğu yıldan bu yana KONTEK, Türkiye’de tüm 5 birimi ile Türkiye’nin her yerinde, Türkiye dışında birçok ülkede Enerji Verimliliği ve taahhüt projeleri başta olmak üzere kapsamlı onlarca projeyi hayata geçirmiştir. Bu projelerin tamamına, gerçekleştirdiği iş geliştirme faaliyetleri ve edindiği güvenilir referanslar sayesinde dahil olmuş, Türkiye’de bulunan merkez ofisinde masa-başı mühendislik çalışmaları ile tasarlamış, kendi ekibinde bulunan yetkin mühendislerinin sahada projenin tüm aşamalarını kontrol etmesiyle, lokal iş gücünden faydalanarak hayata geçirmiştir.

2018 yılının başından bu yana, farklı coğrafyalarda Konar ile güneş enerjisi sektöründe Türkiye dışında çalışmalarını hızlandırmıştır. Katılım gösterdiği fuar, konferans ve diğer etkinlikler ile geliştirdiği ilişkileri sayesinde Orta Doğu’da Ürdün, Kuveyt, Bahreyn, Umman ve Suudi Arabistan’da lokal partnerlikler kurmuştur. Bu partnerlikler sayesinde, ilgili ülkeler ve Orta Doğu’nun diğer ülkelerinde açıklanan projeler ile ilgili bilgileri kolaylıkla almakta ve proje öncesi yapılması gereken mühendislik çalışmalarını üstlenerek partnerlerine know-how sağlamakla birlikte, ilgili ülkelerde varlık göstermektedir.

Buna ek olarak, özellikle elektrik şebekesinin eksikliği olan Afrika ülkelerinde hibrit ve mini-grid adı verilen şebekeden bağımsız, güneş enerjisi ve diğer kaynakları da içeren hatta enerji depolama çözümleri ile elektriği olmayan bölgelerin elektriklendirilmesi ile ilgili projelere dahil olmaktadır. Bu hususta, Kontek’i öne çıkaran en önemli özelliği 25 yıllık otomasyon tecrübesi ile bu tip projelerin enerji yönetimini kolaylıkla yapıyor olmasıdır.

Uzun görüşmeler ve kat edilen yollar sonrasında, yakın zamanda alınan bir karar ise Kontek, 2020 yılı içerisinde İsviçre merkezli, hem İspanya hem de Hollanda’da aktif rol alacak olan bir şirketleşme sürecinde olacak ve İspanya’da Leasing modeli ile kendi projelerini hayata geçirirken, Hollanda’da ise anahtar teslim EPC hizmetleri verecektir.

Aynı zamanda, ilişkilerimizi geliştirdiğimiz tüm ülkelerde Solarify ve Enerify yazılımlarının yayılmasını planlamaktayız.

 

 

*Kısa bir özgeçmişinizi alırsak seviniriz…

 

1967 yılında doğan Tolga Murat Özdemir, orta öğrenimini Aydın Lisesi’nde, Lisans eğitimini Doğu Akdeniz Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun olarak  1989  yılında tamamlamıştır.

 

1991 yılında Schneider Electric’te Otomasyon Satış Mühendisi olarak iş hayatına ilk adımını atmıştır. 1992-1993 yılları arasında Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilciliği,1993-1994 yılları arasında Ege Bölge Temsilciliği görevlerini üstlenmiştir.

1994 yılında almış olduğu radikal bir karar ile Endüstriyel Otomasyon ve Ürün Satış sektöründe hizmet veren Kontek Otomasyon A.Ş.’yi İzmir’de kurarak İstanbul ve yine İzmir’de mühendislik deneyimlerine sahip firmaların ortaklığı ile sektörde yükselen bir ivme kazanmıştır.

 

Bu dönemde şirket yönetiminde Ürün Satış Direktörlüğü görevini üstlenen Tolga Murat Özdemir 2004 yılında İstanbul ve İzmir organizasyonlarının tek bir çatı altında toplanmasıyla birlikte Kontek A.Ş.’nin Genel Müdürlüğünü üstlenmiştir.

2013 yılında girişimci ruhu ile enerji sektöründe yeni yatırımlara imza atmak için Kontek A.Ş.’nin mühendislik tecrübesi ile Güneş Enerji Sistemleri alanında hizmet veren Konar Enerji A.Ş.’nin İzmir’de kurulmasına öncü olmuştur.

2020 yılında Kontek Otomasyon ve Konar Enerji Firmasını birleştirerek Enerji Tasarrufu, Otomasyon ve Yenilenebilir Enerji Sektörlerinde ESCO olma yolunda faaliyetlerini sürdürmekte olan Kontek A.Ş ‘nin CEO’sudur.

Güneş Enerjisi Sektörünün önde gelen derneklerinden GENSED’in Başkan Yardımcılığını üstlenen Tolga Murat Özdemir, yoğun iş hayatının yanı sıra kurucu üyeliğini yapmış olduğu İzvet  İzmir Veteran Masa Tenisi Derneği ve Kontek Spor Kulübü Derneklerinin Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlenerek aktif spor hayatını sürdürmektedir.Tolga Murat Özdemir hala Kontek Şirketler Grubunun CEO luğunu yapmakta evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

 

İletişim

World Media Groupe - Dünya Medya Grubu - MERKEZ: AKŞEMSETTİN MAHALLESİ GÜNEŞ SOKAK
NO :48 / 1 EYÜP /İSTANBUL
ŞUBE: MERKEZ MAH. ABİDEİ HÜRRİYET CAD. İSKETE SOK. NO: 15 / 4 ŞİŞLİ / İSTANBUL
Ofis-Tel:0 850 532 94 68
Fax: 0 212 427 00 15
Yazı işleri - İlker Kaplan:
0 505 400 94 34
Reklam-Müdürü Zafer Altın:
0 546 675 59 49
Muhasebe-Düzgün Öncü:
0 542 292 83 85
İdari-Hatice Karabay:
0 505 400 94 33


makineotomasyondergisi@gmail.com - worldmediareklam@gmail.com - gazete.haber@gmail.com